Na chwilę obecną najpopularniejszym sposobem druku jest offset. Wynika to w głównej mierze z ekonomiczności tego rozwiązania. Druk typu offsetowego jest połączeniem dobrej jakości z relatywnie niskimi kosztami. W przypadku wydawnictw, które mają do wykonania wiele nakładów, koszty mają ogromne znacznie, a sięgając po offsetowy druk możliwe jest uchronienie się przed nadwyrężeniem budżetu.

Poznaj technologię druku offsetowego

Wykorzystywanych jest wiele technologii druku, a jedną z nich jest offset, który pojawił się w XX wieku. Chodzi tutaj o metodę pośredniego druku płaskiego, polegającą na bezpośrednim przenoszeniu wzoru z płaskiej płyty drukowej na podłoże drukowe – może ale nie musi nim być arkusz papieru. W przypadku druku offsetowego najczęściej sięga się po rotacyjne maszyny drukarskie, które wyposażone są m.in. w trzy cylindry – formowe, pośredni i dociskowy oraz wałki. Po odpowiednim przygotowaniu matryc możliwe jest przeniesienie za ich pomocą farby na formę drukową, czyli idealne odwzorowanie obrazu o wysokiej jakości. W metodzie tego druku wykorzystuje się zjawisko wzajemnego odpychania się czynnika drukującego z niedrukującym. Tym pierwszym jest tusz, a drugim woda.

Dlaczego drukarnia offsetowa to dobry wybór?

Druk offsetowy wykorzystywany jest do tworzenia dużych nakładów w postaci katalogów, broszur, ulotek, czasopism, książek, kalendarzy, gazet, map, opakowań, plakatów, etykiet, toreb reklamowych, notesów itd. Na korzyść tego rozwiązania przemawiają korzyści ekonomiczne, przy zachowaniu wysokiej jakości druku. W zależności od potrzeb możliwe jest wykończenie druku na różne sposoby. Do dyspozycji są materiały dostępne w różnych kolorach, które mogą być zmienianie nawet podczas procesu drukowania. Zaletą drukarni offsetowych jest to, że zapewniają wysoką prędkość wydruków, co jest dużą oszczędnością czasu dla inwestora. A co z wadami? Offset nie jest opłacalnym rozwiązaniem w przypadku małych nakładów i potrzeby spersonalizowania poszczególnych egzemplarzy wydruku. Najlepiej jest korzystać z usług profesjonalnej drukarni, która specjalizuje się w druku offsetowym.