Wyszukanie dobrego specjalisty ma bardzo duże znaczenie dla uzyskania optymalnych efektów leczenia. Dotyczy to nie tylko dolegliwości dotykających ciała, ale również psychiki. Gdy pojawiają się lęki, pogorszone samopoczucie, trudności z radzeniem sobie z codziennymi czynnościami, warto udać się do psychologa. Psycholog jest specjalistą, który uzyskał odpowiednie wykształcenie na studiach psychologicznych. Zajmuje się on prowadzeniem diagnostyki psychologicznej oraz świadczeniem pomocy psychologicznej dla swoich klientów. Po ukończeniu studiów podyplomowych w kierunku psychoterapii może on także pracować jako psychoterapeuta. Jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u psychologa? Czym warto kierować się przy wyborze takiego specjalisty?

Kiedy warto odwiedzić gabinet psychologa?

Do psychologa można udać się z różnymi problemami natury psychicznej. Dzisiaj z jego wsparcia korzysta coraz więcej osób, które potrzebują kompleksowej pomocy w trudnych sytuacjach, z którymi nie mogą poradzić sobie samodzielnie.

Do wizyty u psychologa powinny skłonić poniższe objawy:

  • częste wahania nastroju
  • pojawiające się lęki
  • długo utrzymujące się pogorszone samopoczucie
  • trudności w nawiązywaniu oraz utrzymywaniu kontaktów
  • stan po utracie ważnej osoby – śmierć, zdrada, wyjazd
  • problemy w związku
  • trudności z nałogami

Oczywiście, są to jedynie przykładowe przypadki, ponieważ do psychologa można udać się także przy pojawieniu się innych objawów, które warto skonsultować ze specjalistą. Warto przy tym wskazać, że wtedy, gdy objawy są poważne, na przykład pojawiają się silne lęki, depresja, mania, najlepiej udać się do psychiatry, który jako lekarz ma także możliwość wypisania odpowiednich leków.

Jak wybrać dobrego psychologa?

W Polsce działają tysiące gabinetów psychologicznych. Można zatem bardzo często spotkać się z pytaniem – jakie psychologa wybrać? Przede wszystkim powinien być to odpowiednio wykształcony psycholog Gliwice to jedno z miast, gdzie można skorzystać ze wsparcia specjalistów posiadających rozległe wykształcenie i doświadczenie. Dużym wsparciem przy poszukiwaniu właściwego gabinetu będą również opinie, które obecnie można znaleźć również w internecie. Warto też zapytać znajomych, bo często okazuje się, że mogą oni polecić konkretnego psychologa, z którego usług są zadowoleni. Gdy zatem pojawia się potrzeba pomocy psychologicznej, warto poświęcić czas na wybór odpowiedniego psychologa. Dobry specjalista w tej dziedzinie pomoże w rozwiązaniu wielu problemów wymagających profesjonalnego wsparcia.