Powszechnie stosowane membrany i folie dachowe muszą być odpowiednio zamontowane oraz uszczelnione. Do tego celu najczęściej używane są taśmy butylowe, które ze względu na swoje właściwości zapewniają trwałe połączenia. Dodatkowo, doskonale sprawdzają się w celu naprawy uszkodzonych membran i folii. Dzięki nowoczesnym materiałom budowlanym prace mogą przebiegać dzisiaj znacznie łatwiej, szybciej i skuteczniej. Dzisiaj w dekarstwie, aby uzyskać maksymalny poziom szczelności dachów, najczęściej stosuje się dzisiaj specjalne membrany i folie, które gwarantują maksymalną szczelność pokrycia. Sama membrana czy folia to jednak jeszcze nie wszystko – należy ją odpowiednio zamocować i połączyć. Do tego celu używana jest taśma butylowa, czyli specjalna taśma klejąca bazująca na butylu.

Czym jest taśma butylowa?

Butyl jest rodzajem tworzywa sztucznego, które wytwarzane jest w trakcie polimeryzacji izobutylenu z dodatkiem izoprenu lub butadienu. Powstałe tworzywo sztuczne, które określane jest jako kauczuk butylowy, jest powszechnie używanym elastomerem. Także znajduje on zastosowanie jako materiał uszczelnieniowy. Z kauczuku butylowego wytwarza się także materiały dekarskie – to również taśma butylowa, która występuje w wielu wariantach do wyboru. Może być ona także łączona z innymi materiałami, przykładowo z aluminium. Taśma oferowana jest w szerokościach od 10 do 50 mm. Może być jednostronnie lub dwustronnie klejąca, co powala na dopasowanie jej do konkretnych prac.

Zalety stosowania taśm butylowych:

  • zapobiegają pojawieniu się nieszczelności pomiędzy membranami i foliami
  • ograniczają przewiewy i przez to zmniejszają straty energii
  • poprawiają parametry termoizolacyjne budynku
  • zapewnia dobrą elastyczność połączenia
  • są bardzo łatwe w stosowaniu
  • można używać ich także do prowadzenia napraw

Kiedy stosuje się taśmę butylową?

Taśma butylowa jest powszechnie używana w dekarstwie – ze względu na swoje uszczelniające właściwości, a także wysoką odporność na czynniki zewnętrzne bardzo dobrze sprawdza się podczas kładzenia membran i folii dachowych. Za pomocą taśmy możliwe jest dokładne uszczelnienie membrany dachowej oraz folii dachowej w miejscu łączenia tych materiałów. Także używana jest ona przy kominach, ścianach, oknach dachowych, świetlikach czy przy obróbkach blacharskich. Dodatkowo, taśma butylowa bardzo dobrze sprawdza się przy prowadzeniu reparacji uszkodzonych membran i folii. Skutecznie łata uszkodzenia, dzięki czemu zapobiega pojawianiu się przecieków i przewiewów na dachach budynków.