Niewłaściwe działanie instalacji elektrycznej może nie tylko powodować brak komfortu mieszkania, ale również poważne zagrożenie dla domowników. Co najczęściej odpowiada za problemy z instalacją? Sprawdź najczęstsze przyczyny usterek!

Obecnie praktycznie każdy dom ma instalację elektryczną. Jest ona niezbędna do korzystania z oświetlenia i innych niezbędnych na co dzień sprzętów. Gdy pojawiają się usterki instalacji elektrycznej, wtedy najlepiej usunąć je jak najprędzej. Często problemem jest jednak znalezienie ich przyczyny.

Partnerem wpisu jest firma wykonująca instalacje fotowoltaiczne na śląsku: https://network-elements.pl/oferta/instalacje-fotowoltaiczne

Zbyt niska moc przyłączeniowa

Jednym z głównych problemów związanych z nieprawidłowym działaniem instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym jest zbyt niska moc przyłączeniowa. Oznacza to, że budynek nie jest zaopatrywany we właściwy poziom energii do zasilania wszystkich jego sprzętów.

Obecnie jest to dość często spotykany problem, ponieważ w domach korzystamy z różnych sprzętów wymagających dużej ilości energii, na przykład grzejników elektrycznych, kuchenek indukcyjnych, elektrycznych podgrzewaczy wody. Wówczas rozwiązaniem jest zwrócenie się do dostawcy energii o podwyższenie mocy przyłączeniowej.

Za mały przekrój przewodów

Gdy przewody w instalacji elektrycznej są zbyt cienkie, wtedy również może powodować to problemy z działaniem instalacji, a nawet prowadzić do groźnych pożarów. Najczęściej stosuje się kable o przekroju 1,5 mm, natomiast w przypadku mocniejszych urządzeń należy zastosować kable o przekroju 2,5 mm.

Zbyt mało obwodów elektrycznych

Z kolei wtedy, gdy w domu jest zbyt mało obwodów elektrycznych, również może powodować to problemy z działaniem instalacji. Wtedy częściej może dochodzić do nadmiernego obciążenia przewodów. Warto zadbać o to, aby w budynku znajdowała się odpowiednia liczba przewodów.

Źle wykonana instalacja elektryczna

Przyczyną usterek instalacji może być też nieprawidłowo wykonana instalacja elektryczna, na przykład z niewłaściwe połączonymi przewodami, nieodpowiednio dobranymi komponentami. Właśnie dlatego przy jej realizacji tak duże znaczenie ma wybór odpowiedniego specjalisty, który posada duże doświadczenie w tej dziedzinie.

Gdy potrzebna jest dobra firma elektryczna Śląsk to region, w którym bez problemów można znaleźć fachowców w dziedzinie instalacji elektrycznych. Do dyspozycji jest szeroka gama ofert, wśród których można znaleźć ekspertów z wieloletnim doświadczeniem. Mogą oni pomóc zarówno wtedy, gdy konieczne jest wykonanie nowej instalacji elektrycznej, jak i wtedy, gdy pojawia się konieczność wykonania remontu instalacji lub naprawy usterek.